[us_page_title description=“1″ font_size=“3rem“ line_height=“1.1″ align=“center“]

Jednozrnka

Pšenica jednozrnka je prvým domestikovaným druhom pšenice, nazýva sa aj matkou dnešnej pšenice. Prvé využitie jednozrnka našla už pred 10 – 12 tisíc rokmi. Pestovala sa na území dnešnej Sýrie, Izraelu, Turecka a postupne sa rozšírila do Európy a Afriky. Rimania ju obľubovali kvôli nenáročnosti, odolnosti a vysokej nutričnej hodnote. Obsahuje bielkoviny a množstvo antioxidantov. 

Základná príprava:

Jednozrnku prepláchneme, vložíme do hrnca s osolenou vodou, pridáme pár kvapiek oleja. Nemiešame. Dĺžka varenia je individuálna. 30 minút – zrno je chrumkavé, 60 minút – zrno je rozvarené, vhodné do pomazánok, na prípravu kaše.

Jednozrnka bola pôvodne divorastúca tráva. Dnes sa väčšina produktov vyrába zo šľachtených druhov obilia. Semená divokej pšenice padajú na zem a sú uzavreté v šupke. 

Jednozrnka obsahuje značné množstvo karotenoidov a je vhodná hlavne k príprave nekysnutých produktov. Využíva sa v RAW stravovaní, pretože ju netreba tepelne upravovať.

Stáva sa Vám, že ráno jednoducho nestíhate, že potrebujete aby raňajky pre Vás a Vašu rodinu boli hotové do piatich minút? Instantné raňajkové kaše sú potom tou správnou voľbou! Stačí nasypať do obľúbenej misky, zaliať horúcou vodou, ochutiť orieškami, semiačkami, ovocím, alebo superpotravinami a raňajky sú na stole. Pochutí si celá rodina!

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Maková múka sa dá bezpečne použiť ako náhrada pšeničnej múky a dajú sa pripraviť chutné sladkosti, plnky do koláčov, ale môžeme ju použiť aj na prípravu chleba, buď samostatne, alebo v kombinácii s inou múkou.

Mak má vysokú nutričnú hodnotu, obsahuje cenné minerálne látky, vitamíny, bielkoviny, aminokyseliny a esenciálne mastné kyseliny. Z minerálov je to hlavne fosfor, draslík, horčík, vápnik, draslík, sodík, železo. Mak je prirodzene bezlepková plodina. Maková múka je vhodná pre bezlepkovú diétu a Paleo stravovanie.

Maková múka sa vyrába tak, že sa najprv lisovaním za studena odstráni olej a až následne sa pomelie na jemnú múku. Narozdiel od mletého maku, ktorý neprešiel procesom odtučnenie obsahuje maková múka minimálne množstvo tuku.

Použitie hlavne pri výrobe keksov, zákuskov, dezertov, muffinov. Vhodná pre slanú aj sladkú kuchyňu.

Sušené mleté plody ruže šípovej (Rosa canina). Šípky sa prirodzene vysušia a následne sa šetrne pomelú na špeciálnych mlynoch. Má osviežujúci účinok, pomáha potláčať únavu a vyčerpanie, podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.

Mandľová múka je jedna z najobľúbenejších surovín bezlepkového pečenia. Mandle sú zdrojom niektorých vitamínov a minerálov, napríklad horčíka, fosforu, zinku, vápnika a vitamínu E. Navyše obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pôsobia preventívne pri niektorých ochoreniach. Je vhodná pre bezlepkovú diétu.

Mandľová múka odtučnená sa vyrába z lúpaných (blanšírovaných) alebo neolúpaných (neblanšírovaných) sladkých mandlí. Najskôr sa lisovaním zbaví tukov (oleja) a následne sa najemno pomelie. Táto odtučnená múka má ľahšiu konzistenciu, obsahuje malé množstvo tuku (okolo 10%) a hodí sa viac pre varenie a pečenie. Rovnako tak ale je vhodná aj do studenej kuchyne, má práškovitejšiu konzistenciu oproti neodtučnenej múke a viac saje tekutín, čím zväčší svoj objem.

Mandľovou múku používame hlavne pri pečení, do tort a cukroviniek, do krémov, dezertov, môžeme z nej vyrábať aj mandľové mlieko a domáci marcipán, makrónky. Múka je vhodná pre sladké pečenie a cukrársku výrobu, rovnako tak s ňou možno nahradiť čiastočne bežnú múku.

Pri výrobe tekvicovej múky sa z tekvicových semienok najprv lisovaním za studena čiastočne zbaví tuku, a potom sa najemno namelie múka, ktorá je typická svojou zelenou farbou, charakteristickou chuťou, vôňou a širokým použitím. Tekvicová múka je bohatá na vlákninu, bielkoviny a je oceňovaná pre vysoký obsah vitamínu E. Je prirodzene bezlepková a je vhodná aj pre celiatikov. 

Z tekvicovej múky možno upiecť chlieb, pečivo, pagáče, rôzne placky, je vhodná na prípravu pesta. Pridaním mandľovej arómy môže nahradiť pistácie. Je vhodná ako na pečenie tak na zahusťovanie pokrmov, pretože absorbuje veľa tekutín a tukov. Pri plnej náhrade za inú múku, pri príprave pečiva, je vhodné pridať vajcia, podľa receptu, aby sa cesto nedrobilo.

Múka sa získava z výliskov hroznových jadierok čiastočne zbavených oleja. Hroznové jadierka sú jedným z najbohatších prírodných zdrojov tzv. flavonoidov, inak nazývaných tiež vitamín P. Flavonoidy sú známe pre svoje antioxidačné pôsobenie (tj. ochrany buniek proti zhubnému pôsobeniu voľných radikálov) a sú im tak pripočítané protinádorové vlastnosti.

Ďalej sa zdôrazňuje ich schopnosť regenerovať a spevňovať cievy, znižovať množstvo cholesterolu v krvi, čím môžu veľmi priaznivo ovplyvňovať srdcovo-cievne ochorenia. Flavonoidy tiež významne prispievajú k redukcii zápalových stavov a uvádza sa ich kladné pôsobenie pri prejavoch alergie. Súčasná veda skúma ich vplyv na rôzne neurologické ochorenia. Múka z hroznových jadierok je bezlepková.

Na pečenie sa odporúča nahradiť v akomkoľvek recepte (na chleba, koláč, pizzu…) 7% bežnej múky múkou z hroznových jadierok. K zjemneniu či zahusteniu omáčok, polievok, zeleninových pokrmov. Múka má výbornú ľahko orieškovú chuť, má svoje využitie aj v studenej kuchyni. Vhodná do tvarohu, jogurtu, müsli, ovocných štiav a kokteilov, do marmelád bez cukru.

Vyskúšajte pravú chuť a vôňu hroznovej, makovej, mandľovej, šípkovej a tekvicovej múky.

Google
Instagram
Pinterest